Certyfikat SSL Let’s Encrypt na hostingu webd.pl

Certyfikat SSL Let’s Encrypt

Może na początek przedstawię czym jest certyfikat ssl i dlaczego akurat Let’s Encrypt. Użycie certyfikatu SSL umożliwia szyfrowanie ruchu poprzez użycie protokołu HTTPS. Zapewnia to ograniczenie możliwości podsłuchiwania ruchu sieciowego. Jak widać, dość przydatna rzecz.

A czemu akurat Let’s Encrypt? Ponieważ jest to dość nie dawno powstały urząd certyfikacji, którego głównym celem jest „walka” z używanie niezaszyfrowanego protokołu HTTP. Realizuje on swoją wizję dostarczając darmowe certyfikaty TLS (jest to bardziej rozwinięta wersja protokołu SSL), oraz zestaw narzędzi do zarządzania i integracji certyfikatów.

Mój przypadek

Jakiś czas temu okazało się, że mój domowy serwer odmówił posłuszeństwa i byłem zmuszony przenieść się gdzieś… No ale właśnie, gdzie i jak. Zawsze w takich sytuacjach kombinowałem jakąś maszynę na szybko i uruchamiałem wszystko na szybko. Tym razem jednak stwierdziłem, że wystarczy mi takich przygód. Szybkie poszukiwania, główne kryterium cena i padło na webd.pl. Ogólnie nie narzekam. Jednak szybko okazało się, że webd.pl nie wspiera Let’s Encrypt. Można kupić u nich certyfikat, no ale po co jak można mieć za darmo. Moje rozwiązanie problemu ma jedną wadę. Trzeba będzie przeprowadzać podobny proces co 3 miesiące, bo tyle ważny jest certyfikat. Na chwilę obecną automatów na webd.pl nie ma. Jeżeli ktoś poszukuje na to z tego co się orientuję to ovh.pl takowe posiada.

Generowanie certyfikatu

Narzędzie do generowania certyfikatu przeznaczone jest na platformę Linux, której w chwili obecnej nie posiadałem, stąd na szybko postawiłem wirtualną maszynę, uruchomiłem ssh i wziąłem się do roboty.
Jeżeli tak jak ja macie czysty system Linux bez dodatków to należy zainstalować git’a
sudo apt-install git

Następnie klonujemy odpowiednie repozytorium
git clone https://github.com/letsencrypt/letsencrypt

Teraz przechodzimy do katalogu letsencrypt
cd letsencrypt

Następnie uruchamiamy skrypt. Po każdym „-d” podajemy adres dla którego chcemy wygenerować certyfikat, w moim przypadku wyglądało to następująco:
./letsencrypt-auto certonly -a manual --rsa-key-size 4096 -d mati-ck.pl -d www.mati-ck.pl

Podajemy hasło użytkownika i skrypt rusza.

Następnie musimy odpowiedzieć na pytanie czy zgadzamy się z warunkami: jeżeli tak klepiemy „A” – jak agree, lub „C” – jak Cancel.
Kolejnym pytaniem jest: „Czy chciałbyś udostępnić swój adres e-mail dla Electronic Frontier?”, osobiście nie lubię spamu więc poszło „N”.

Następnie pada ostrzeżenia, że jeżeli używasz certbota w trybie manualnym na komputerze, który nie jest Twoim serwerem to upewnij się, że jesteś bezpieczny. Odpowiadamy „Y” – o ile jesteśmy pewni.

W kolejnym punkcie proszeni jesteśmy otworzenie pliku zawierające wygenerowane dane pod ścieżką http://twoja-domena.pl/.well-known/acme-challenge/nazwa-pliku-podana-przez-narzędzie

Jeżeli stworzymy plik o podanej nazwie i treści potwierdzamy w konsoli „Enterem”. Potem następuje generowanie odpowiednich plików potrzebnych do certyfikacji.

Potrzebne nam pliki powinny znajdować się w katalogu /etc/letsencrypt/live/twoja-domena.pl/<code>

Ustawienia hostingu

Skoro mamy wszystko co potrzebne, zabieramy się za nasz hosting.

W sekcji „Zabezpieczenia” klikamy w „SSL/TLS”. Tam na samym dole znajduje się opcja „Zarządzaj witrynami internetowymi chronionymi protokołem SSL” i tam przechodzimy.

Na dole wybiera z listy wybieramy interesującą nas domenę i w pole „Certyfikat: (CRT)” wklejamy treść pliku cert.pem. W pole „Klucz prywatny (KEY)” wklejamy treść pliku privkey.pem. Klikamy Zainstaluj certyfikat i to tyle. Dzięki temu darmowy certyfikat SSL mamy zainstalowany.

Powinniśmy jeszcze zmodyfikować plik .htaccess dodając do niego treść.

# BEGIN Force SSL
# This should be the first rule before other rules
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^/?(.*) https://%{SERVER_NAME}/$1 [R,L]
</IfModule>
# END Force SSL

7 myśli na temat “Certyfikat SSL Let’s Encrypt na hostingu webd.pl

 1. Dzięki wielkie! Mam na webd.pl hosting i osobiście nie siedzę w certyfikatach czy backendzie na codzień i po prostu bym tego nie rozkminił. Dzięki artykułowi zrobię certyfikat za darmo i szybko! Jeśli wpadłeś albo wpadniesz na jakiś sposób automatyzacji to byłbym wdzięczny gdybyś zaktualizował artykuł 🙂

 2. Dzięki!
  Obecnie mogę cieszyć się certyfikatem SSL na swoim blogu.
  Pozdrawiam.

 3. Niestety nie ma opcji automatyzacji na webd. Np. na kei robi się to automatycznie co upraszcza życie w przypadku kilkudziesięciu domen.

 4. Witam, też niestety ręcznie musimy się co parę miesięcy męczyć z let’s encrypt. Chyba pora zmienić hosting na nowocześniejszy.

 5. Witam, czy to nadal dziala? (dodam przy okazji, ze jestem zupelnie nieobeznany z linuxem)

  Probowalem zainstalowac, lecz po komendzie:
  ./letsencrypt-auto certonly -a manual –rsa-key-size 4096 -d wsianadal.com -d http://www.wsianadal.com

  dostalem taki komunikat
  equesting to rerun ./letsencrypt-auto with root privileges…
  Skipping bootstrap because certbot-auto is deprecated on this system.
  Your system is not supported by certbot-auto anymore.
  Certbot cannot be installed.
  Please visit https://certbot.eff.org/ to check for other alternatives.

  wielkie dzieki za pomoc

  • Witam serdecznie,

   Osobiście polecam zmienić hosting na taki, który oferuje automatyczne i darmowe odnawianie certyfikatów.

   Z webd nie miałem doczynienia już kilka lat, wiec niestety ciężko mi coś powiedzieć na ten temat.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *